Lerekesztés
A fák rostjaik lerekesztésével képesek megállítani a farontó gombákat. Ez a téma viszonylag gyakran felbukkan és most itt az ideje picit a mélyére ásni.
A mai napig rendkívül sok helyen lehet arról olvasni, hogy a fahibákat, fasebeket minden esetben fel kell tárni és ki kell tisztítani, majd kezelni kell valamilyen fatapasszal. Ezen a ponton néha még ránk kacsint egy-egy cikkből a betonozás, a purhabbal való kitöltés vagy éppen a linóleumos fedés, ám ezekről majd egy másik bejegyzésben fogunk értekezni. Voltaképpen miért nem szabad feltárni a fák sebeit? Illetve hogyan is működnek? Ezeket a kérdéseket igyekszem most megválaszolni.
A fatest sérülése gyakori és természetes folyamat, ilyen például a száraz ágak elvesztése is, de ugyanaz a mechanizmus működik mesterséges sérüléseknél, mint a nagyobb ágak levágása vagy akár egy koccanás okozta sérülés. Maradjunk is ennél a példánál! A fránya párhuzamos parkolás nehézségeivel küszködve Karcsi véletlenül letolat egy fát. Én persze azonnal leszidom őt, de mi is történik a fával?
Így az elrekesztett részek a gombák és más farontók martalékává válnak vagy kialakul egy kisebb odú, de az is lehetséges, hogy a fa egészségesen beszárad és zárványt alkot, illetve ezek kombinációja is gyakran előfordul.
1.kép: kéregsérülés, 2.kép: bekorhadás, 3.kép: gombafertőzés nélkül beszárad a lerekesztett belső farész, 4.kép: a kettő kombinációjaként bizonyos részek bekorhadnak és vannak épen beszáradt részek is
A lerekesztést fekete vonallal jelöltem, ez egyébként a valóságban is egy vékony fekete vonal. Ha a kivágott fán márványmintát látunk, azok az egymás utáni lerekesztések fekete vonalai.
A fák túlélnek a belső részek nélkül is, viszont ennek a negyedik falnak tökéletesen kell ehhez zárnia, ezt piros vonallal jelöltem, de a metszeten a kék nyilak is erre a negyedik falra mutatnak.
Amennyire csak lehetséges, igyekeztem leegyszerűsíteni a fák ezen működését. De a lerekesztés és a sebzáródás számtalan tényezőn múlik, fontos a fa vitalitása, a sebzés ideje és helye, de a fa faján és korán is sok múlik. Illetve általában egyszerre több folyamat megy végbe a fákon, így ezekre a valóságban rendszerként kell tekinteni, aminek a lerekesztés ugyan fontos, de csupán egyetlen eleme.
Remélem, hogy az illusztrációim valamelyest segítették a megértést és igyekszem további bejegyzéseken keresztül bemutatni a fák élettanát, hogy a korszerűtlen technológiák végleg kikophassanak.