Börzsei Bence vagyok, faápoló.


Ha fák gondozásával, ápolásával, megmentésével kapcsolatos kérdése, megrendelése lenne, keressen bizalommal!


Telefonszámom: 06 30/272-24-12


E-mail címem: arboristabence@gmail.com


Faápolásról szóló mesekönyvünkről itt olvashat:

Ápoló metszés:

Ami a természetben sokszínűséget és élőhelyeket biztosít, az lakott területen veszélyes lehet értékeinkre és testi épségünkre is, éppen ezért munkánk során elsőként a száraz ágakat metsszük le. Sok esetben csak a fán mozogva, fentről látszik, hogy akár zöldellő ágakon is előfordulhatnak sérülések, repedések. Ezeket, valamint a befelé növő vagy súrlódó ágakat is ki kell metszeni a koronából a hosszú távú fenntartás érdekében.


Koronabiztosítás:

Speciális koronabiztosító kötél felhelyezésével elkerülhetőek az erős visszavágások valamint a repedt, odvas fák is időt kaphatnak a gyógyulásra. Mindeközben pedig meg is óvjuk a fa környezetében lévő tárgyakat, épületeket a lehasadó ágaktól. Ez a nagyteherbírású kötél alkalmas továbbá megdőlt fák kihorgonyzására is. Számomra talán ez az egyik legkedvesebb feladat.

Odúkezelés:

Akár repedések, akár korábbi erős visszavágások nyomán gyakran kialakulhatnak kisebb-nagyobb üregek, odúk a fán. Ezek felülvizsgálata és utógondozása különösen fontos, mivel a kezeletlen odú csökkenti a fa statikáját és széltörések vagy más problémák melegágya lehet.

Támrendszer:


A fák megbomló statikáját nem csak metszéssel lehet korrigálni, hanem akár egy szakszerűen kialakított alátámasztás segítségével is. Egy megfelelően kivitelezett támrendszer nem okoz sebeket és hosszú távú megoldást nyújt a fa megtartására, megmaradhat a korona-gyökér egyensúly.

Amellett, hogy esztétikus, számomra az üzenete is nagyon fontos: nem mondunk le a fákról és megtartjuk őket, ameddig csak lehetséges.

Gyökérfüggöny:

Építkezések megkezdése előtt gondoskodhatunk a fák legérzékenyebb, föld alatti részeiről. Ezzel a technológiával elkerülhetővé válik, hogy a munkagépek feltépjék a gyökereket és ezáltal károsítsák azokat. A gyökérfüggöny gyorsan telepíthető, egy építkezésnél megkímélt fa pedig sokáig fenntarthatóvá válik, és elkerülhető a növények földmunkák utáni lassú kiszáradása.

Gyökérterelés:


A fák és az épített környezet hosszútávú együttélésében segít ez a módszer. A gyökerek roncsolódásmentesen tudják elkerülni a földben futó csöveket, vezetékeket, így a járdalapokban vagy más építményekben sem keletkezik kár.

Borostyán eltávolítása: 


A kúszónövények  - mint például a borostyán - kis mértékben megtartható díszítő jelleggel. Azonban amikor már a koronaalap fölé kúszik, komoly problémákat okozhat a fának. Körbefonja az ágakat, amik így nem tudnak vastagodni illetve az indák közt megül a por és más szervesanyagok, ezek a zugok pedig  remek táptalajt nyújthatnak a farontó gombáknak. Szerencsére sérülésmentesen tudjuk megszabadítani a fákat a kúszónövényeitől.

Fagyöngymentesítés:


Ez a félparazita növény komoly problémát jelenthet a fáknak, hiszen gyökereivel a kérgen áthatolva közvetlenül a fa szállítószöveteitől veszi el a tápanyagot. A fertőzésen túli ágrészek gyakran száradnak vissza és a lombos gömböcök súlyban illetve vitorlafelületben is komoly terhelést jelentenek az anyanövénynek. Eltávolításuk nehéz, de az évek alatt speciális módszert fejlesztettünk rá. 

Favédelem építkezésnél:


Építkezési munkálatok megkezdése előtt akár favédelmi terv kialakításában is tudunk segíteni. Kérésre kiszalagozzuk a gyökérteret vagy akár korlátot készítünk. Ha szükséges, akkor megoldjuk a törzsvédelmet is, így elkerülve a koccanások okozta kéregsérüléseket.

Tápanyagutánpótlás:


Természetes környezetben az állandóan megjelenő állati és növényi bomlástermékek folyamatos tápanyagutánpótlást biztosítanak a fák számára. Ezzel ellentétben épített környezetben legtöbbször az őszi avart is eltávolítjuk, így a fák is kevesebb tápanyaghoz juthatnak. Szerencsére ezen ma már utólag, mesterségesen többféle megoldással is tudunk segíteni.

Fakataszter:


Egyre több helyen láthatunk műanyag, számozott bilétákat a fákon. Ez azt jelzi, hogy az adott fát felmérték, rögzítették az adatait és egy terv alapján kezelik illetve nyomon követik a fa változásait. A fakataszterbe történő felvétel már nem csupán parkbéli fák vagy utcai fasorok kiváltsága, hanem bárki számára elérhetővé vált szolgáltatás, így a magánkertekben található fák/facsoportok egyedeire is kiemelten tudunk figyelni.

Vizuális favizsgálat:


A legtöbb esetben intő jelek, immunreakciók, repedések és más környezeti tényezők megfigyelésével már nagy biztonsággal tudunk következtetni a fák állapotára, a szükséges beavatkozásokra és ezek sürgősségére. Rendszeres felülvizsgálattal a kezdetleges fahibák könnyen és olcsón kezelhetők.e

Műszeres favizsgálat:


A fatest pontos állapotának felmérésére valamint a gyökérzet és statikai viszonyok mérésére is vannak digitális eszközeink. Ezek a műszerek számszerűsítik, hogy mekkora terhelést bírnak a fák és milyen biztonsági faktorral számolhatunk. 

A helyszíni felmérés és szaktanácsadás díja 15 ezer forint; Budapesten és Pest megyében ezen felül nem számítok fel kiszállási díjat. Amennyiben később megrendelik a faápolási munkát, úgy a 15 ezer forintos konzultációs díjat jóváírom a végösszegből.
Fotók alapján is szívesen készítek Önnek árajánlatot, ez röviden tartalmazza a munkafolyamat leírását, de részletes, hosszú távú ápolási tervet nem.
Az árajánlat minden esetben díjmentes; képeket akár e-mailben, viberen vagy a közösségi oldalakon keresztül is küldhetnek nekem. Ha bármilyen faápolással kapcsolatos kérdésük lenne, hívjanak bizalommal telefonon is! A telefonszámom: 06 30/272-24-12